sera
tetratetrapetzebco adori
trixietropicalversele-lagavitacraftvitapolmałe mazuryduży staw
quantumrobinsonsangersensaszalew Golejównajbliższy sklep wędkarskizalew Chańcza świętokrzyskietiago trabucco

Ryby i wędkowanie na zalewie Chańcza

Zalew Chańcza jest zaliczany do wód nizinnych. Brzegi zalewu są udostępnione na całej linii brzegowej. Przegradzanie przejść nad brzegiem, utrudnianie urządzania stanowisk wędkarskich na brzegu lub próby pobierania za to opłat są bezprawne, niezależnie od tego kto jest właścicielem terenu przylegającego do brzegu.

Pomimo znacznej presji wędkarskiej rybostan zalewu jest dobry. Zawdzięcza to dobrym warunkom dla rozwoju i przyrostu ryb, ale również właściwemu zarybianiu i gospodarce PZW Kielce. Pewne obawy budzi tylko żywiołowy przyrost ilości i zagęszczenia leszczy, których kilka lat temu w ogóle w zalewie nie było. Stanowią one silną konkurencję dla karpi i płoci, które dawniej dorastały do rekordowych rozmiarów, a obecnie jest o nie coraz trudniej. Nadmierne zagęszczenie leszczy będzie prowadzić do ich skarlenia, jak to już zdarzyło się w innych zbiornikach wodnych tego typu. Cała nadzieja w wspieraniu populacji drapieżników. Jeszcze jedna uwaga dotycząca gospodarki rybackiej. Od kilku lat zalew zarybiany był karpiem o wymiarach rzędu 25-33 cm. Taki świeżo wpuszczony karpik żeruje żarłocznie, łatwo zahacza się na wędki nawet niewprawnych wędkarzy. Niestety dość znaczna część z nich nie wypuszcza złowionych nie wymiarowych rybek i w efekcie przeżywa ich nikły procent.

Zalew zasiedlają typowe dla nizinnych zbiorników zaporowych gatunki ryb. Największe znaczenie dla wędkarzy mają:

Jak widać z podanych powyżej informacji nie należy w żadnym wypadku wyciągnąć wniosku, że ryb w zalewie jest obfitość oraz, że są takie durne iż dają się łatwo złowić. Przeciwnie, duża presja wędkarska nauczyła je ostrożności, a większe okazy to wręcz profesorowie w tej dziedzinie. Dla osiągania sukcesów podstawowe znaczenie mają: znajomość miejsc i ukształtowania dna gdzie ryby najchętniej żerują, wypraktykowanie najskuteczniejszych metod połowu odpowiednio do gatunku ryb, które zamierza się złowić, staranne dobranie sprzętu wędkarskiego (w tym zakresie nawet nieznaczne różnice, szczególnie przy połowie drapieżników, mają decydujące znaczenie), rodzaju najskuteczniejszej przynęty. Ponadto nęcenie i odpowiednia przynęta w przypadku ryb spokojnego żeru, okresów intensywnych brań oraz jak zawsze wytrwałość i optymizm.

Lepsze rezultaty przy połowie karpi i sandaczy, w sezonie letnim a zwłaszcza w weekendy, gdy na zalewie w dzień panuje ruch i hałas, osiąga się po zmroku, wczesnym rankiem lub w nocy. Z brzegu można skutecznie łowić niewielkie leszcze, ładne płocie i karasie, szczególnie na wędkę z drgającą szczytówką umożliwiającą wyrzut przynęty na dalsze odległości.

Prawy brzeg zalewu jest bardziej stromy, zabudowany licznymi daczami i niewielkimi ośrodkami wypoczynkowymi. Wzdłuż niego, niemal na całej długości, głębokość tuż przy brzegu wynosi od 3 do 5 metrów. W zasięgu rzutu ciężkim zestawem gruntowym biegnie dość kręte koryto rzeki Czarna Staszowska. Jest tam bardzo dużo zaczepów.

Wędkarze nie dysponujący łodzią powinni łowić z prawego brzegu (najlepszy dostęp do rybnych miejsc). W wielu miejscach na lewym brzegu można brodzić.

Gospodarzem wody jest Polski Związek Wędkarski - Okręg Kielecki Koło nr 2 "Amur" w Kielcach.

[Źródło: marfish.pl, wedkarstwo.onet.pl]