sera
tetratetrapetzebco adori
trixietropicalversele-lagavitacraftvitapolmałe mazuryduży staw
quantumrobinsonsangersensaszalew Golejównajbliższy sklep wędkarskizalew Chańcza świętokrzyskietiago trabucco

Jak dojechać z zalewu Chańcza do najbliższego sklepu wędkarskiego


Wyświetl większą mapę ze szczegółami trasy

Zalew Chańcza

Zalew Chańcza jest zbiornikiem retencyjnym na Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowości Chańcza w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Południowa część zbiornika leży w powiecie staszowskim (14 km od Staszowa), północna w powiecie kieleckim.

Zalew Chańcza położony jest na wysokości 216,8 m n.p.m. Obszar zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren wokół zalewu jest lekko pofałdowany.

Północne krańce zalewu porastają rośliny wynurzone, między innymi trzcina i pałka wodna. Na większości płycizn, których głębokość nie przekracza 2 m można spotkać roślinność podwodną. Przeważnie łagodne i suche brzegi porośnięte są lasem sosnowym, dzięki czemu panują dobre warunki do biwakowania. Zorganizowany jest szereg płatnych pól namiotowych z dostawą wody pitnej i wywozem śmieci.

Poziom czystości wody w zalewie utrzymuje się w II klasie czystości.

Zalew spełnia istotną rolę rekreacyjną dla okolicznej ludności, daje możliwość kąpieli - 2 kąpieliska w sezonie strzeżone przez Ratowników WOPR, pływania rowerem wodnym, kajakiem czy łódką oraz uprawiania windsurfingu i wędkarstwa.